Okul hayatı bittikten sonra LeMan ve Gırgır dergilerinde karikatürlerini yayınlattı. Oradaki ustalarının vesilesiyle komedi türünde birçok televizyon programı ve dizisinde senaryo ekiplerinde çalıştı. Kısa filmler çekerek başladığı yönetmenliğinin ilk dönemleri 7 yıl sürdü. Kısa filmleri ülkenin prestijli film festivallerinde gösterildi. Ödüller aldı.

Bu zaman zarfında 2000’lerin önemli kısa ve uzun metraj yönetmenlerinin de yetiştiği Film Fabrikası platformunu kurdu. 7 yıl üstüste Kısadan Hisse Kısa Film festivalini organize etti. Bu süreçte yazdığı iki vodvil piyesi tiyatroda sahnelendi.

İlk uzun metraj denemesini mizahi bir dille bankacılık sistemini eleştiren “Bu bir soygundur” isimli tiyatro oyununu çekerek yaptı. Film televizyon filmi olarak yayınlanabildi. Altyapısının aksine 2013 Nisan ayında ilk sinema filmi Ammar: Cin Tarikatı filmini çekti.

Film 2014 Mart’ında vizyona girdi ve türün hatırda kalan örneklerinden birini teşkil etti. Ammar filmi Hollywood’tan remake teklifleri aldı fakat ilgili yapımcıların sektörden ayrılmasından dolayı proje havada kaldı. Hem bütçe-gişe performansı hem de filmin yarattığı etkiyle korku filmleri çekmeye devam etti. Aynı yıl Azazil: Düğüm filmi Ağustos ayında vizyona girdi ve ilk filmin üstünde bir başarı elde etti. Aynı yıl Çilek ifilminin de ortak yapımcılığını üstlendi. 2015 yılında da Helak: Kayıp Köy ve Deccal olmak üzere iki filmi daha vizyona girdi.

Korku dünyasındaki birikimi ile komedi kökenini birleştirdiği fantastic iki komedi filmine daha imza atarak farklı biçimler denedi. Bunlardan sonuncusu kült eser Frankenstein ile türk komedi unsurlarını biraraya getiren Canavar Gibi filmi oldu. Filmde original eserdeki Dr. Frankestein ve yarattığı canavırn hikayesinin tüm yapısını bir Istanbul hikayesine uyarladı. Özgür Bakar bir yandan mizah yazarlığına devam ederken diğer yandan Türk Korku ve Komedi Sineması’nın genç ve üretken senarist ve yönetmenleri arasında yer almaktadır.